Перший в історії іноземець-очільник Європейського університету - Федір Ващук - про європейську освіту в Ужгороді

Перший в історії іноземець-очільник Європейського університету - Федір Ващук - про європейську освіту в Ужгороді

Вперше Європейський університет очолив громадянин іншої держави, яка не входить до ЄС

Віднедавна закарпатці отримали змогу здобути європейську освіту. В Ужгороді відкрили представництво європейського університету зі Словаччини. Про освітні тенденції за кордоном, специфіку роботи у Європі та загалом про Центрально-Європейський університет — розмова з ректором Федором Ващуком.

Федоре Григоровичу, розкажіть детальніше про Центрально-європейський університет, яку нішу він займає з-поміж вишів Словаччини?

Центрально-європейський університет знаходиться неподалік Братіслави, у мальовничому місті Скаліца. Саме тут розміщували свої заміські резиденції ряд європейських  монархів. Це наклало свій історичний відбиток на розвиток міста, архітектуру, ментальність. Тут знаходиться 5 корпусів вишу: старовинна бібліотека університету, яка, до речі, є пам’яткою архітектури і розміщена в самому центрі міста, навчальні корпуси, університетський готель для викладачів тощо.

             Центрально-європейський університет порівняно молодий, наступного року святкуватиме перший ювілей – 10-ліття роботи. Але, не зважаючи на це, ми встигли зарекомендувати себе на досить високому рівні не тільки в Словаччині, а й в інших країнах Європи. У нас навчаються студенти з різних куточків, найбільше – безперечно словацькі, але є представники  Франції, Німеччини, Литви, Росії, України і кількох країн Африканського континенту. Із робочими візитами я їздив до багатьох Європейських вишів, але можу відзначити — у ЦЕУ потужний рівень навчального та матеріально-технічного забезпечення. Не побоюсь сказати, що це один з кращих університетів Європи. До прикладу, нема жодної аудиторії, яка б не була забезпечена індивідуальним комп’ютером кожному студенту, доступом до інтернету та телекомунікаційними засобами. За порівняно короткий період ми відкрили представництва в Оксфордському університеті, Турині, Вільнюсі, звичайно у словацькому Кошіце. До слова, останнє — одне з кращих відділень, яке мені доводилось бачити. Сама будівля, матеріальна база та навчально-методичне забезпечення не гірше як в базових корпусах університету.

Вперше в історії Словаччини Європейський університет очолив громадянин іншої держави, яка не входить до ЄС…

Як Федір Ващук сприйняв пропозицію очолити Європейський заклад. Будучи професійним менеджером, Ви успішно керували українськими вишами (ЗакДУ, УжНУ).  Наскільки відрізняється специфіка роботи за кордоном?

У Скаліцькому університеті тоді була вакантна посада ректора. Врахувавши мій досвід роботи зі словацькими вишами, членство у багатьох вчених радах, міцні освітні зв’язки із провідними науковцями, зав.кафедрами, проректорами та ректорами цілого ряду університетів Словацької республіки, мені запропонували очолити ЦЕУ. Процес призначення був непростим. Я пройшов чимало співбесід, виступив з програмою перед вченою радою, сенатом вишу, наглядовою радою та засновниками. Затвердження відбулось у міністерстві освіти і науки Словаччини. Мою програму розвитку та стратегію діяльності вузу позитивно сприйняли в колективі, як наслідок – очолив університет.

Якщо говорити про відмінності специфіки роботи у нас і за кордоном, то можу сказати одне – це важко порівняти. У Словаччині я практично не займаюсь фінансово-господарськими питаннями. У нас є 4 проректори, між якими розподілено  обов’язки та квестор університету, який згідно законодавства відповідає за фінанси. Мої обов’язки – організація навчальної та наукової роботи, організаційні та кадрові питання, налагодження міжнародних зв’язків, стратегія розвитку вишу.

Відкриття представництва в Ужгороді — вагома й знакова подія…

Звичайно, будучи громадянином України, я відразу поставив питання про відкриття представництва в нашій державі, зокрема в рідному мені Ужгороді. Сьогодні тривають організаційні роботи по відкриттю відділень у Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі та інших містах.

Я зрозуміла, студенти матимуть можливість здобути європейську освіту в Ужгороді. Розкажіть більше про форми навчання.

Відразу хочу зазначити, що вчена рада університету підтримала мою пропозицію дозволити мови викладання, поряд зі словацькою та англійською, українську та російську. Якщо вести мову про місце навчання, то потужні комп’ютерно-інформаційні та технічні можливості університету дозволяють організувати навчальний процес закордонних студентів за місцем їх проживання, себто у будь-якій країні. Студент може обрати комбіновану форму навчання: частину предметів вивчати у рідному місті, частину в Словаччині чи університеті-партнері ЦЕУ з іншої країни. На сьогоднішній день підготовлено та укладено угоди про реалізацію спільних навчальних програм зі 48-ма вишами України.  Практично в кожному регіоні. Навчання буде вестись за 17-ма програмами (спеціальностями). Наступного року передбачається суттєве розширення їх кількості. Студент також може обирати форму навчання, деякі предмети вивчати за денною, інші за заочною, а також екстернатною, дистанційною. Подавати пропозиції щодо перезарахування подібних дисциплін, які вивчались ним раніше тощо.

Після закінчення ЦЕУ студент без особливих труднощів зможе працевлаштуватись за кордоном

ЦЕУ, наскільки розумію, випускає фахівців за трьома основними напрямами. Розкажіть більше про спеціальності вашого університету.

Як я вже й казав, навчання проводиться за 17-ма програмами. Це три основні напрями: міжнародні відносини, захист навколишнього середовища та управління раціональним природокористуванням. Вони безперечно включають в себе цілий ряд спеціальностей: міжнародне право, міжнародна інформація, країнознавство, міжнародний бізнес, міжнародна економіка; прикладна екологія, екологічна безпека, політична географія та геополітика, екологічний контроль та аудит, туризмознавство та багато інших. Про них детальніше можна ознайомитись безпосередньо в ужгородському представництві. (Корятовича 5, другий поверх, тел. (0312) 61-24-47; e-mail: [email protected])

Наскільки конкурентоспроможні Ваші випускники, зокрема, на Європейському ринку праці?

Вищезгадані спеціальності користуються великим попитом в європейських країнах і не тільки. Ми проводили моніторинг ринку праці і пропонуємо ті навчальні програми, після опанування яких студент має реальну можливість працевлаштування у будь якій країні ЄС. Всі випускники отримують як бакалаврський чи магістерський титул так і відповідний диплом, а це різні речі. Можна отримати після закінчення навчання той чи інший диплом, але не отримати титул. В Європі це суттєво. В Україні, до речі, студент отримує лише диплом. Вся інформація про випускника вноситься до  відповідного реєстру Словаччини, який є частиною реєстру ЄС. Варто зазначити, що в багатьох університетах світу видаються дипломи, які не внесені до такої бази та не дають право на вживання титулу бакалавр, магістр. Абітурієнтам, які хочуть вступати до закордонних вишів, на це треба звертати увагу.

Студенти мають можливість отримати гранти для безкоштовного навчання.

Знаємо, що для України є особливі пільги по оплаті за навчання. Є також гранти для безкоштовного навчання та отримання стипендії. Розкажіть детальніше

Студенти університету можуть подавати заяви на отримання пільг, або навіть отримати грантову підтримку, для безкоштовного навчання та отримання стипендії. Звичайно для початку треба стати студентом нашого вишу. Словаччина, до речі, входить до числа держав ЄС, які отримали найбільшу на душу населення грантову підтримку для освіти та науки. Цікавим є те, що отримати титул магістра ЄС, можуть студенти, які мають титул бакалавра, незалежно від назви раніше отриманої спеціальності. Словацьке законодавство це дозволяє.

Абітурієнти з України можуть подавати документи до 20 жовтня.

На відміну від українських вишів, у Ваш вуз можна подавати документи аж до 20 жовтня. Чи це тільки для абітурієнтів з України?

За моєю пропозицією вчена рада прийняла рішення продовжити прийом документів для абітурієнтів з України до 20-го жовтня, оскільки 25 вже припиняється реєстрація в єдиній базі ЄС.  Для студентів з інших країн цей термін тільки до 1 вересня. Вчена рада не заперечувала, адже всі знають, яка зараз ситуація у нашій країні, вони слідкують за новинами, переживають за наших громадян…

Повну версію інтерв’ю читайте у наступному номері газети «Закарпатська Правда», Розмовляла  Ольга РОМАНЕНКО


Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-07-30
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Современные технологии отопления: что следует знать о тепловых насосах?
Тепловой насос — это очень выгодное вложение, при условии, что владелец дома выберет оптимальный источник энергии, адаптированный к возможностям участка или используемым в настоящее время отопительным установкам.
Вчера, 20:43181
«Корона» и цены на авто из США: электромобили по-прежнему хорошо раскупаются
Пандемия продолжает жестко бить по мировой автомобильной промышленности. Прогнозы аналитиков неутешительные – планируется спад в продаже и производстве автомобилей примерно на 25 %. Убытки с каждым днем только увеличиваются. Но электромобилей с 2020 года стали покупать больше.
Вчера, 20:04154
Опасность инсультов
Главная опасность инсульта заключается в его тяжелых последствиях. Он может привести если не к смерти человека, то к полному или частичному параличу. Даже если получиться восстановиться после первого приступа, возможность рецидива многократно увеличивается.
Вчера, 16:2389
Что такое ирригатор и как им пользоваться?
Водный чистящий аппарат для зубов является эффективным средством, заботящимся о здоровье ротовой полости. 
29-июл-2021, 17:24235
Советы по выбору мебели для гостиной
Лицом каждого дома является гостиная, в которой отдыхают все члены семьи, а также принимаются гости. Поэтому обстановка в этой комнате должна быть уютной и обеспечивать комфорт.
29-июл-2021, 13:551789
Виниловая плитка – идеальный вариант для отделки пола в ванной
Виниловая плитка – один из самых популярных сегодня вариантов отделки пола в ванной. Но что вы знаете об этом относительно новом напольном покрытии? Предлагаем вместе разобраться в преимуществах и недостатках этого материала, основных его разновидностях, особенностях монтажа.
29-июл-2021, 12:21205

События

Смартфон Leitz Phone 1 с профессиональной обработкой фотографий создали в Германии
Смартфон Leitz Phone 1, созданный как дань уважения основателю компании Эрнсту Лейтцу, получил 8-ядерный процессор Snapdragon 888, поддержку 5G и 256 ГБ встроенной памяти.
Сегодня, 13:2651
На курорте в Запорожской области у берега плавают дельфины
Медуз в Приморском Посаде не видели после недавнего шторма, зато к берегу стали подплывать морские млекопитающие. Дельфины даже приближаются к людям вплотную.
Сегодня, 13:2448
Toyota противодействует наращиванию выпуска электрокаров в мире
Компания находится среди отстающих по переводу своей модельной линейки на электротяги, сконцентрировавшись на гибридах и водородных автомобилях.
Сегодня, 13:2347
Комиссию по историческому просвещению для "защиты национальных интересов России" создал Путин
Президент России Владимир Путин 30 июля подписал указ № 442 "О Межведомственной комиссии по историческому просвещению".
Сегодня, 11:05125
Опубликовано фото Тимофея Милованова после драки с Александром Данилюком на дне рождения
В Сети появилось фото главы комиссии по выбору директора Бюро экономической безопасности (БЭБ) Тимофея Милованова после драки с бывшим секретарем Совета национальной безопасности и обороны Александром Данилюком.
Сегодня, 10:56104
Две украинские легкоатлетки вышли в полуфинал Олимпиады
Представительницы сборной Украины в легкой атлетике пробились в полуфинальные соревнования на дистанции 800 метров на Олимпиаде в Токио-2020 (2021), которая проходит с 23 июля по 8 августа.
Сегодня, 10:4476