Висновки Робочої групи Верховної Ради: тариф на газ підняли необґрунтовано

Висновки Робочої групи Верховної Ради: тариф на газ підняли необґрунтовано

25 травня Робоча група Верховної Ради, яка вивчала обґрунтованість підвищення цін/тарифів на енергоносії та комунальні послуги завершила свою роботу.

Ось кілька найбільш значимих пунктів з підготовленого групою звіту:

6. Власний видобуток газу, призначений для споживання населенням, скоротився на 15% впродовж 2013-2015 років (2013 р. – 15,619 млрд. м3, 2014 — 14,309 млрд. м3, 2015 – 13,212 млрд. м3). При тому, що в абсолютному значенні потреба в споживанні газу населенням зменшилася майже на 2,8 млрд. м3, а власний видобуток газу протягом 2013-2015 років в Україні, призначений як ресурс для споживання населенням, скоротився майже на 2,4 млрд. м3, збільшення вдвічі потреби в імпортованому газі є нелогічним – якщо 2014 році імпорт становив 1,606 млрд. м3 (факт), то за планом на 2015 р. обсяг імпортованого газу для потреб населення збільшений до 3,372 млрд. м3.

7. Інформація щодо необхідності використання обсягів імпортованого газу для потреб населення не має підтвердження, у зв’язку із змінами даних по закачуванню та відбору газу власного державного видобутку в актах і причин прийняття таких рішень, невідповідності даних по залишкам в підземних сховищах НАК «Нафтогаз України» та дані балансу надходження та розподілу обсягів природного газу в Україні за 2013, 2014 та 2015 роки не можна вважати достовірними та такими, що підлягають більш детальному аналізу та перевірці.

10. Роздрібна ціна на природний газ у розмірі 7 188 грн. за 1000 м3 за попередньою оцінкою матеріалів, наданих до робочої групи, завищена.

12. Найбільша складова в структурі ціни на газ для населення — це дохід («маржа») ПАТ «НАК «Нафтогаз України»», який становить 40% (або в грошовому вимірі за розрахунками 33,4 млрд. грн.) від загального обсягу надходжень за спожитий населенням газ. 39% — надходження до Державного бюджету України (ПДВ, рента, збір у вигляді цільової надбавки або в грошовому вимірі за розрахунками 32,3 млрд. грн.).

13. Таких низьких виявлених якісних норм теплоти згорання газу немає в Західній Європі. Там ці норми складають: мінімум — 36 МДж (8600 ккал), і це газ найнижчої якості, який коштує дешевше, а максимальна — 45-46 МДж (10 800 ккал).

14. Уряд і НКРЕКП, приймаючи рішення про підвищення тарифів, почали з кінця: без жодних пояснень підняли в середньому тариф втричі, а для окремих категорій споживачів у шість разів, а лише на потім запланували виконання всіх попередніх пунктів…

15. Урядом та НАК «Нафтогаз України» не було вжити невідкладних заходів спрямованих на збільшення видобутку газу державним підприємством ПАТ «Укргазвидобування», що забезпечило б покриття дефіциту газу для населення. Але провадиться протилежна політика. Протягом 2014 – поточного періоду 2015 років простежується динаміка по зменшенню власного (державного) видобутку газу на фоні збільшення приватного. Окрім цього, єдиний постачальник власного (українського) газу для населення (ПАТ «Укргазвидобування»), протягом 2014-2015 років на фоні зменшення загального обсягу видобутку, втрачає значні обсяги газу, який мав би спрямовуватись для населення, внаслідок договорів про сумісну діяльність. Незважаючи на те, що держава володіє контрольним пакетом акцій ПАТ «Укрнафта», НАК «Нафтогаз України» починаючи з 2012 року не отримує газ, видобутий «Укрнафтою», для покриття потреб українських домогосподарств. Загальний видобуток ПАТ «Укрнафта» за 2012 — 2015 роки складає 7,3 млрд. м3.

17. При чіткому визначені реальних потреб населення в споживанні газу, відокремленні їх від потреб релігійних організацій, скороченні непрозорих виробничо-технологічних витрат газу та його втрат, корегуванні планових показників споживання на обсяг можливих завищень, максимальному спрямуванні газу, видобутого в Україні на потреби населення та реалізації заходів, спрямованих на підтримку основного видобувача газу для населення «Укргазвидобування» – ці потреби можуть бути повністю задоволені за рахунок українського газу.

21. … загальна кількість приладів обліку теплової енергії станом на 20.03.2015 р. складає 59% для бюджетних установ (від 46% Чернівецької області до 100% Чернігівської області). Середній показник по країні по приладам обліку у житловому фонді складає 36%.

22. Важливою складовою економічно обґрунтованого тарифоутворення також є прозорість діяльності суб’єктів природних монополій. Тому дані про основні фонди цих підприємств, надання послуг, результати перевірок, структуру тощо мають бути публічними. Для цього необхідно внести зміни у законодавство, що регулює доступ до даної інформації.

23. Показники якості енергоресурсів мають бути закріплені на законодавчому рівні. Також на законодавчому рівні мають бути закріплені обов’язки суб’єктів природних монополій у частині контролю даних показників та відповідальність за їх відхилення від нормованих значень.

Загальний висновок: встановлення цін/тарифів на природний газ та пов’язані з його споживанням комунальні послуги відбулося без належного обґрунтування. Невідкладно мають бути проведені додаткові розрахунки тарифів, а роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 583 від 03.03.2015 року, потребують негайного перегляду. 

 Повністю висновки можна прочитати тут.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-04-02
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Установка ГБО на «Хонду»
Все автолюбители, в том числе владельцы «Хонды», знают, что значительную часть расходов по обслуживанию транспортных средств составляют затраты на заправку
Вчера, 19:5383
Ручки для межкомнатных дверей: виды и особенности
Чтобы выбрать оптимальный вариант ручек для дверей, особенно межкомнатных, нужно сперва хорошенько ориентироваться в их разновидностях и особенностях.
Вчера, 19:4590
Какой уход за волосами выбрать
Волосы — это украшение человека. Для прекрасной половины человечества они являются самым дорогим аксессуаром. По внешнему виду волос можно судить о здоровье их обладателя.
Вчера, 10:0590
С чего начать проектирование частного дома?
Советы о том, с чего начать проектирование частного дома.
31-мар-2020, 18:45234
Бальзам для волос: как подобрать оптимальный вариант
Большинство женщин активно используют разнообразные бальзамы для волос, поскольку они позволяют укрепить, увлажнить волосы, а также защитить их от разного рода воздействия внешней среды.
31-мар-2020, 15:52144
Путешествие с детьми: 4 лайфхака
Заграничное путешествие «взрослого» формата кардинально отличается от поездки с детьми. С ребенком не получится полноценно расслабиться, «оторваться» на полную катушку и посетить за несколько дней все местные достопримечательности
31-мар-2020, 09:01115

События

Из-за коронавируса в Вене люди молятся прямо в центре города около «Чумной колоны»
Колонна Святой Троицы, также известная как "Чумная колонна (Pestsäule), в исторической части Вены превратилась в своеобразное место поклонения, где венцы просят Божьей помощи и защиты от коронавируса
Сегодня, 08:0059
Больше миллиона жителей планеты заразились коронавирусом
Жертвами вируса стали больше 51 тыс. человек
Вчера, 21:52104
Первый пациент в Виннице вылечился от коронавируса
Мужчина заболел, после путешествия по Европе
Вчера, 18:30131
Медсестра с COVID-19 умерла в Херсонской области
Медсестра работала в больнице в Олешках
Вчера, 18:08176
Отопительный сезон, Киев завершит раньше запланированного
Процесс отключения отопления в столичных домах начнут с 5 апреля
Вчера, 17:02122
Когда хороший мэр заботится о горожанах. В Днепре вырыли 600 могил и купили 1000 мешков для трупов
Мэр Днепра Борис Филатов рассказал, что город закупил тысячу плотных пластиковых мешков для хранения тел, погибших от коронавируса. 
Вчера, 16:16261