Із Леніним, Котовським і Дзержинським у новий рік – вулична "декомунізація" на Закарпатті затягується

Із Леніним, Котовським і Дзержинським у новий рік – вулична "декомунізація" на Закарпатті затягується
Понад 300 вулиць і два села в Закарпатській області підпали під закони про декомунізацію, які вступили в дію 21 травня 2015 року.
Якщо з назвами сіл уже майже визначилися, то з вулицями процес затягується. Тільки в Ужгороді, згідно із законом, мають змінити 14 назв. Однак вулиць, до яких виникають небезпідставні питання, в обласному центрі значно більше.
Вулиця імені радянського військового та партійного діяча Григорія Котовського ніби й існує в Ужгороді, але жодної таблички про це немає: тільки напис крейдою на єдиній тут багатоповерхівці. Якщо зміни приживуться, вулиця Котовського носитиме ім’я композитора та виконавця Володимира Івасюка.
До зміни назв вулиць ужгородці ставляться радше байдуже, ніж із цікавістю.
Пані Ольга про перейменування не чула, і перша її реакція на таку ініціативу: «Варто, ну, не зараз. Це не на часі зараз перейменовувати. Треба за економіку боротися!»
Молодий чоловік Олексій також нічого не чув про зміни, але однозначно стверджує: «Проти.» Чому? «Бо привик до своєї вулиці, до назви своєї вулиці».
У переліку вулиць, які чітко підпадають під декомунізаційний пакет законів, 14 назв. Однак вулиць із «далекими» до Ужгорода назвами значно більше.
Одна з них – вулиця Джамбула, яка веде від готелю «Закарпаття» вздовж приватного сектору та багатоповерхівок до «П’яного базару». Саме за цією адресою живе Анатолій Чечоткін. Про можливе перейменування своєї вулиці чоловік чує вперше і намагається згадати, хто ж такий той, у честь кого названа одна з великих вулиць міста: «Подождите, так Джамбул это ж писатель, насколько я помню». – А який стосунок він має до Ужгорода? «Так, это ж полно там таких, какие отношения имееют другие названия улиц, тоже ж они тут не живут. Честно говоря, мне как-то и жалко. Всё-таки я родился в Советском Союзе, понимаете… Как народ скажет, так и будет».
Джамбул Джабаєв – казахський поет-пісняр, лауреат Сталінської премії. Комісія з перейменування, що працює при міській раді, пропонує назвати вулицю іменем відомого в краї біолога Василя Комендаря.
Людмила, яка все життя прожила на Джамбула, добре знає, на честь кого названа її вулиця: «Це ж казахський поет. Я навіть колись читала його твори, мені подобаються. Назва вулиці мені також подобається, я до неї звикла. Навіть ці катальпи, які ростуть тут, посадили тому, що катальпи походять з Казахстану. Я не проти перейменування, якщо хочуть по-іншому назвати, як я можу бути проти. Ну, хто це придумав… Постійно якісь зміни є в нашому житті, так!? Але я би не змінювала, бо на це й гроші треба витратити».
З майже 200 «іменнних» вулиць міста півсотні досі носять прізвища російських і радянських діячів, які до Ужгорода не мають жодного стосунку. Серед них: ватажок селянської війни в Московії 17 століття Степан Разін, отаман донських козаків Єрмак чи радянська льотчиця Поліна Осипенко. Після обговорення комісія визначила: варто змінити 24 назви. 14 з них чітко підпадають під зміни згідно законів, ще 10 – такі, які варто змінити через невідповідність та відсутність зв’язку з Ужгородом.
Перший заступник Ужгородського міського голови Іштван Цап пояснює процедуру: «Ми в строк до 26 лютого маємо прийняти рішення про їхнє перейменування. Це жорстка вимога закону. Тому ми підготували відповідні пропозиції. І сесійний зал їх розгляне. І прийме відповідне рішення. Однозначно, ніхто нікого не зобов’язує до того, щоб іти змінювати свою прописку або якісь відомості в тих чи інших документах, які містять старі назви. Тобто цей процес відбудеться еволюційно, помірно і поступово, без зайвого ажіотажу».
Причому, додав Іштван Цап, на перейменування не потрібні великі гроші. Конкретної суми в місті ще не підрахували, але, припустили, йдеться про кілька десятків тисяч гривень.
У цілому по Закарпаттю процес перейменування затягується. Тоталітарно-комуністичних вулиць у містах і селах області близько трьох сотень. З часу дії закону про декомунізацію (тобто за сім місяців) в області перейменували всього чотири десятки вулиць.
Як повідомили в департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської ОДА, досі на Закарпатті є 14 вулиць, що носять ім’я Леніна, 20 – Радянських, 39 – Жовтневих, 4 – Дзержинського (у тому числі в курортному Солотвино на Тячівщині. – Ред.), 4 – Фрунзе (у тому числі в Чинадієво на Мукачівщині. – Ред.), є кілька вулиць Котовського, 50-річчя Жовтня та ряд інших, які підпадають під закон про декомунізацію і досі не перейменовані.
Якщо до кінця лютого в містах і селах не позбудуться радянської спадщини, усі права змінити назви вулиць на свій смак матиме обласна влада.
Гальмується процес із перейменуванням села Жовтневе на Хустщині (село належить до Драгівської сільради). Мешканці села хочуть залишити стару назву, пов’язавши її з місяцем жовтнем, а не жовтневою революцією, на честь якої село свого часу й назвали. Очевидно, Верховна Рада перейменує село своїм рішенням на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті.
Рішення про перейменування села Комсомольськ Тячівського району (Руськомокрянська сільська рада) на рівні громади вже прийняли. Йому присвоять стару назву – Німецька Мокра. Рішення згідно закону має прийняти Верховна Рада, куди вже надіслали відповідну пропозицію.
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2022-01-21
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Цены на косметологические кушетки
Выбирая косметологическую кушетку, важно продумать все основные нюансы и особенности приобретения. Все виды современных косметологических кушеток отличаются не только своим функционалом, дизайном, но и ценой. Как показывает практика, стоимость важна для каждого покупателя, так как порой, именно она
Вчера, 20:4662
Как выбрать мужские сумки
Мужская сумка - это аксессуар, который используется мужчинами каждый день. Мужские сумки изготавливают из различных материалов – текстиля, натуральной, искусственной кожи и другие, среди широкого многообразия непременно можно подобрать подходящий вариант.
Вчера, 17:1478
Какие есть известные биржи криптовалют в Украине
Специализированные биржи криптовалют в Украине – удобный и простой способ купить биткоин или другие цифровые активы. Сегодня существует большой выбор площадок, но не все они подходят для украинцев.
Вчера, 16:4284
Хочу на фитнес: три лучших направления для девушек и женщин
В условиях современности, когда большинство людей, как правило, ведет малоактивный образ жизни, очень важно своевременно обратить внимание на эту проблему, понимать важность данного вопроса и приложить все усилия, дабы уберечь себя и свое здоровье от всех возможных негативных последствий.
20-янв-2022, 15:05163
Спальный мешок: обязательный элемент похода
Спальные мешки на протяжении многих лет являются незаменимыми элементами экипировки каждого туриста, проживающего в палатке, укрытии или под открытым небом.
19-янв-2022, 20:34162
Несколько причин купить подержанный телевизор
Любая подержанная техника - это продукт вторичного рынка, который ранее работал на протяжении определённого периода и к моменту продажи не утратил свои технические и качественные свойства.
19-янв-2022, 16:57167

События

В красную ковид-зону уже с понедельника возвращается первый из регионов Украины
Ивано-Франковская область первой вновь перешла на красный уровень карантина.
Вчера, 20:0174
Проверки карантинных ограничений в общественном транспорте усилят в Киеве
В общественном транспорте Киева усилят контроль за соблюдением карантинных ограничений.
Вчера, 18:1581
Почему в Украине и России массово "минируют" школы
В Украине, а также большинстве регионов России, прокатилась волна сообщений о минированиях школ. 
Вчера, 16:57170
Идею коммунистов о признании "ЛДНР" не одобрили в Кремле
Пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков прокомментировал инициативу о признании "ДНР" и "ЛНР" в Госдуме, заявив, что в нынешней напряженной ситуации на Донбассе важно избегать шагов, которые могут спровоцировать эскалацию. 
Вчера, 14:06119
Как и зачем Запад увеличивает поставки оружия в Украину
На этой неделе резко выросли объемы военного снабжения Украины со стороны Запада.
Вчера, 13:25120
Глава "Роскосмоса" высмеял планы Украины построить космодром
Глава "Роскосмоса" Дмитрий Рогозин поиронизировал над планами Украины построить космодром.
Вчера, 10:19158