Заборона певних російських книг дала поштовх для перекладу українською

Заборона певних російських книг дала поштовх для перекладу українською
Після введення в 2016 році обмежень на ввезення російських книг на територію України книжковий ринок отримав новий поштовх для розвитку.
Про це йдеться в дослідженні на сайті texty.org.ua.
"Якщо раніше більшість іноземної літератури можна було придбати і прочитати переважно російською, сьогодні українські книговидавці все активніше перекладають як сучасні популярні твори, так і класиків світової літератури",- зазначено у повідомленні.
Один із критеріїв, який впливає на рішення видати книгу, – визнання твору у світі. А "світ” часто погоджується із групою літературних експертів, які входять до складу журі різноманітних літературних премій. Найвідоміші – Гонкурівська (Prix Goncourt, Франція), Букерівська (The Man Booker Prize, Британія) та Пулітцерівська премія за художню книгу (Pulitzer Prize for Fiction, США).
За 4 останні роки український книжковий ринок почав наповнюватись визнаними зарубіжними творами. Якщо взяти всі книжки, що отримали одну з цих премій (а всього було відзначено 256 творів), українською перекладено 54 твори (21%). З них 7 творів перекладено до проголошення незалежності України, 13 – з 1991 по 2014 рік і 34 – після Революції Гідності, з 2015 року.

 

Заборона певних російських книг дала поштовх для перекладу українською
Серед лауреатів Пулітцера можна знайти як невідомі українському читачеві прізвища, так і ті, що вже вважаються сучасними класиками (часто відомими завдяки Голівуду). Зокрема "Звіяні вітром” Маргарет Мітчел або "Убити пересмішника” Гарпера Лі. Ернест Гемінгвей теж свого часу був відзначений цією премією за повість "Старий і море”. Її український переклад вперше з’явився в 1979 році в чотиритомнику із повним виданням творів автора від видавництва "Дніпро” (тоді він був перекладений як Хемінгуей), а тепер перевидається "Видавництвом Старого Лева”.
Переможці останніх років перекладаються в Україні з дивовижною швидкістю – "Підземна залізниця” Колсона Вайтхеда з’явилась в Україні того ж 2017 року, коли отримала премію (видавництво "Book Chef”). Так само і з "Все те незриме світло” Ентоні Дорра (2015 рік, "Клуб сімейного дозвілля”).
Давніші твори теж не залишаються осторонь. В 2016 році видавництво "Фабула” переклало книгу "Епоха невинності” Едіт Вортон, яка за 95 років до того (в 1921 році) здобула Пулітцера. А 78 років знадобилось, щоб вийшла українською книга "Грона Гніву” Джона Стейнбека – лауреата Пулітцерівської премії 1940 року ("КМ-Букс”, 2018 рік).
В 2017 році роман Дідьє Ван Ковеларта "Жуль” видало "Видавництво Анетти Антоненко”, а книгу "Майже вільна” вже готує до друку "Видавництво Старого Лева”.
Заборона певних російських книг дала поштовх для перекладу українською
Лідером перекладів творів-лауреатів премій є "Клуб сімейного дозвілля” (10 перекладів), який у 2017 році посів перше місце серед видавництв України за сумарним накладом книжок (11 млн за рік). На другому місці із 8 перекладеними книжками – "Видавництво Старого Лева”, третє місце і 7 перекладів – у "Фабули” (до речі, на сайті видавництва навіть підкреслюється, що переклад лауреатів міжнародних премій є пріоритетним напрямом їхньої діяльності).
На думку автора публікації, не останню роль для розвитку українських видавництв зіграло обмеження на ввіз російських книг на територію України. Із зменшенням можливостей придбати російські переклади, український читач почав переходити на україномовну літературу. Проте є ймовірність, що довго такий ефект не протримається.
Оскільки обмеження стосується в першу чергу книг із антиукраїнським змістом, російськомовна перекладна література поступово повертається на український ринок – уже проходячи за критеріями ліцензування.
Заборона певних російських книг дала поштовх для перекладу українською
Інша серйозна проблема для більшості видавництв – піратство. Бажання читача отримати безкоштовний (нелегальний) контент може вдарити по видавництвах навіть серйозніше, ніж конкуренція з боку російських видавців.
Наприкінці 2017 року видавництво "Наш формат” припинило публікувати нові твори в електронному форматі на своєму сайті. Причиною стали піратські телеграм-канали з можливістю після незначного одноразового вкладу (2-10 грн) отримати доступ до великої кількості електронних книг. Новинки цього видавництва можна придбати лише на захищених ресурсах (типу play.google.com, itunes.apple.com).
Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
Теги: книги  

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-08-01
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Что нужно знать при выборе синтезатора?
Прежде чем купить клавишные, определитесь с тем, в какой сфере вы будете использовать инструмент. Также важно учитывать стаж подготовки музыканта, начинающий или опытный.
Вчера, 18:3284
Комфортная и безумно стильная одежда Dorothee Schumacher для женщин
Одежда Dorothee Schumacher для женщин — обращаясь к истокам
Вчера, 09:15146
Современные технологии отопления: что следует знать о тепловых насосах?
Тепловой насос — это очень выгодное вложение, при условии, что владелец дома выберет оптимальный источник энергии, адаптированный к возможностям участка или используемым в настоящее время отопительным установкам.
30-июл-2021, 20:43363
«Корона» и цены на авто из США: электромобили по-прежнему хорошо раскупаются
Пандемия продолжает жестко бить по мировой автомобильной промышленности. Прогнозы аналитиков неутешительные – планируется спад в продаже и производстве автомобилей примерно на 25 %. Убытки с каждым днем только увеличиваются. Но электромобилей с 2020 года стали покупать больше.
30-июл-2021, 20:04218
Опасность инсультов
Главная опасность инсульта заключается в его тяжелых последствиях. Он может привести если не к смерти человека, то к полному или частичному параличу. Даже если получиться восстановиться после первого приступа, возможность рецидива многократно увеличивается.
30-июл-2021, 16:23180
Что такое ирригатор и как им пользоваться?
Водный чистящий аппарат для зубов является эффективным средством, заботящимся о здоровье ротовой полости. 
29-июл-2021, 17:24308

События

Шоу внеземных красот: завтра утром возле Сатурна можно будет наблюдать необычное небесное явление
Помимо невероятно ярких колец газового гиганта, земные зрители смогут также увидеть еще и самый большой спутник Сатурна — Титан.
Вчера, 22:3590
Владимира Зеленского заметили в киевском супермаркете
Глава государства решил купить продукты на Бессарабке. При этом охрана президента выглядела "перепуганной", хотя и не мешала другим покупателям.
Вчера, 22:34109
В Берлине ковид-дисиденты устроили потасовку с силовиками во время протеста
Правоохранители применили против демонстрантов слезоточивый газ и арестовали несколько участников незаконной акции.
Вчера, 22:3276
Атлеты США поднялись на второе место, Украина выиграла первое серебро. Олимпиада Токио
По итогам девяти соревновательных дней сборная Китая продолжает увеличивать количество золотых медалей, а украинские спортсмены наконец прервали бронзовую серию.
Вчера, 22:3185
В Черниговской области девушка на легковушке влетела в дом. Три женщины выжили, двое мужчин погибли
В Черниговской области в селе Мохнатин Новобелоуской ОТГ произошло ДТП: легковой автомобиль, за рулем которого была девушка 2003 года рождения, въехал в частный дом.
Вчера, 22:29100
Какая болезнь грозит жителям районов с грязным воздухом выяснили ученые
Длительное воздействие микрочастиц, содержащихся в грязном воздухе, может вызвать развитие хронического риносинусита (гайморита) у людей, не страдающих аллергией.
Вчера, 22:2671