Не рви, не продавай, не купуй. Через які квіти можна потрапити на лаву підсудних?

Не рви, не продавай, не купуй. Через які квіти можна потрапити на лаву підсудних?
Перші дні весни. На дворі досі відчутні зимові настрої, але дихається бадьоріше і вільніше. Ще трішки, ще зовсім трішечки і сонячні промені зроблять свою справу – прокинуться первоцвіти, за ними дерева, інші трави і наповнять землю найрізноманітнішими барвами та ароматами
Отьмарює ці теплі думки лише одне – мільйони червонокнижних квітів ризикують знову опинитися на придорожніх прилавках, міських ринках, зупинках громадського транспорту, переходах, тощо.
Так стається щороку, і жодні норми закону, рейди правоохоронців та акції екологів, не здатні завадити винищенню рослин, які опинилися на межі зникнення через людську безвідповідальність.
Зірвані первоцвіти. Чому це – трагедія?
Здавалося б, це мало бути відомо ще зі школи, але чому зірвані первоцвіти – така трагедія, у багатьох виникає питання досі. Навіть при згадці про Червону книгу. Тому пояснимо суть проблеми інакше:
Первоцвіти – рід багаторічних і однорічних рослин, що починають своє цвітіння ранньою весною, відразу після того, як розтануть сніги.
Вони створені не просто милувати око яскравими кольорами, доки усі інші трави сплять, а приваблюють комашню, яка також прокидається у цей час, і має виконати ряд важливих функцій, як от лікування дерев чи запилення сільськогосподарських культур.
Коли хтось хоче зірвати квітку, то обирає найкращу, а значить — здорову. Суцвіття, що залишаються, не можуть сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.
До того ж, при цьому пошкоджується і сама цибулина: утворюється своєрідна рана, туди потрапляють бактерії.
Новини за темою: Зубр, горностай, тюлень-монах: Топ-15 тварин, які знаходяться на межі зникнення або вже зникли в Україні
Це призводить до того, що щороку в нашій країні знищується близько 20 млн підсніжників, пролісків та інших сортів первоцвітів. Так, якось первоцвітів може зовсім не залишитися, комахам не буде чим поживитися, страждатимуть дерева і сільськогосподарські культури і, врешті, ми, люди, не отримаємо урожаю.
Від проліска до конвалії: Які первоцвіти під загрозою
За даними Міністерства екології та природних ресурсів, наразі щовесни в Україні найбільше страждають сім видів первоцвітів:
Підсніжник звичайний

Багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Цвіте у березні-квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Дуже цінний, препарати, виготовлені із цибулини підсніжника, використовуються при лікуванні невритів, радикулітів, тощо. Занесений до Червоної книги України у 2009 році.
Проліска дволиста

Декоративна, медоносна і лікарська рослина. Має сечогінні, відкашлюванні, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. Росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках, у лісостепових районах та на Поліссі. Цвіте у березні-квітні. Визнана такою, що потребує дбайливого використання та охорони.
Шафран Гейфелів (крокус)

Багаторічна декоративна культура. Зростає у горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті та заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг. Занесена до Червоної книги України у статусі "Неоцінена".
Білоцвіт весняний

Багаторічна декоративна рослина. Поширена на Закарпатті, частково – в Карпатах та Львівській області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесена до Червоної книги.
Сон розкритий (сон-трава)
 
Багаторічна декоративна та лікарська рослина. Росте у лісах, зустрічається на Поділлі та у східних районах України. Цвіте у квітні-травні. Занесена до Червоної книги.
Брандушка різнобарвна

Багаторічна декоративна культура. Зустрічається по всій території України, найчастіше у степових і лісостепових зонах Лівобережжя. Квітне в лютому-квітні. Охороняється законом, як рослина, що зникає.
Еритроній собачий зуб

Багаторічна трав'яниста і цибулинна рослина. Росте переважно в широколистяних лісах, заростях чагарників у Карпатах і на Прикарпатті, нещодавно була виявлена у Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується через свої декоративні властивості, занесена до Червоної книги.
Конвалія

Багаторічна лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Поширена у мішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір'я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв'язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони.
Попередження або штраф: Як карають за шкоду первоцвітам
За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослини.
При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослини.          
Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники - від 49 до 62 грн у залежності від виду, шафрани (крокуси), сон-трава –  від 37 до 62 грн у залежності від виду.
Щоб запобігти винищенню первоцвітів, щовесни правоохоронці проводять рейди поблизу місць їхнього ймовірного збору і у місцях реалізації. Так, протягом останнього року українські суди винесли близько 200 "квіткових" вироків, де в тому числі фігурують і покупці червонокнижних рослин. Але цього замало.
Не рви, не продавай, не купуй: Що може врятувати первоцвіти
У природоохоронному комітеті Верховної Ради наразі, на жаль, немає законопроектів про врегулювання питання з винищенням первоцвітів.
"Для коригування законодавства так, щоб воно влаштовувало дачників, які вирощують первоцвіти на продаж, ініціатив немає. Також немає підстав виключати з Червоної книги первоцвіти через їхню нечисленність", – констатував "Сегодня" секретар комітету Остап Єднак.
Це означає, що первоцвіти може врятувати лише відповідальне населення. Для цього варто запам’ятати лише шість речей:
  • Рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
  • Продаж первоцвітів – порушення закону;
  • Купуючи червонокнижні квіти, ви стаєте співучасником злочину;
  • Побачили, що хтось збирає чи продає первоцвіти, звертайтеся до поліції;
  • Подарували первоцвіт – зробіть зауваження.
  • Хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-04-18
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Как проходят консультации семейного психотерапевта?
У супругов, которые первые решили обратиться за психологической помощью, могут возникнуть вполне понятные беспокойства и вопросы. В каком формате проходит консультация, психолог разговаривает с каждым по отдельности или с парой?
Вчера, 15:45111
Обзор ремешков для Casio G-Shock
Как выбрать ремешок для часов Casio G-Shock? Советы и рекомендации от часовых мастеров сервиса по ремонту часов Correa.
17-апр-2021, 21:54167
Качественная одежда от оптового поставщика стоковой одежды
Если необходимо приобрести стоковую одежду оптом, стоит обратить внимание на интернет-магазин Stockhouse. Это идеальная возможность наполнить витрины своего розничного магазина или интернет-ресурса качественной одеждой для мужчин, для женщин и для детей.
17-апр-2021, 08:57195
Обзор недорогих заборов для дома и дачи
Ныне, в период пандемии, когда многие прочувствовали на себе ее негативные последствия в контексте сокращения рабочих мест, материальной нестабильности, повышения цен на продукты и товары, многие ищут пути сокращения своих финансовых трат.
16-апр-2021, 14:55328
Почему техника Apple стала самой популярной в мире?
В сети магазинов Apple в Киеве, как и во всем мире, всегда людно. Все хотят обновить, купить свой первый «яблочный» гаджет или просто посмотреть на него. И это не удивительно: Эппл завоевала репутацию лучшей техники в мире, а девайсы с логотипов в форме яблока – самые продаваемые
15-апр-2021, 18:16272
Ножи балисонги: разновидности и преимущества
Нож – очень важная и нужная вещь, которую люди активно используют в быту, и не только. Современные производители выпускают довольно широкое разнообразие данных изделий, среди которых особой популярностью пользуются так называемые ножи-балисонги (бабочки).
15-апр-2021, 17:36313

События

"Больным негде лечиться, а здоровым завтра нечего будет есть". Рестораторы – о последствиях локдауна
Карантин в Киеве продлили до конца апреля. Впрочем, велика вероятность, что и в заявленную дату 30 апреля локдаун в столице не закончится. Его могут продлить до конца майских праздников.
Вчера, 22:44110
20 чешских дипломатов персонами нон грата объявила Россия
Россия объявила 20 сотрудников чешского посольства персонами нон грата.
Вчера, 22:3566
В лесу в Польше нашли мертвым украинца-заробитчанина
В Польше в лесу полиция обнаружила мертвое тело 41-летнего украинца, который приехал на заработки. 
Вчера, 22:3086
МИД РФ назвал высылку дипломатов из Чехии "враждебным шагом" и намекнул на "американский след"
Министерство иностранных дел России назвало решение Чехии выслать 18 сотрудников российского посольства беспрецедентным решением.
Вчера, 19:5781
Подготовку заговора против Лукашенко отрицают в США
В США отрицают свою причастность к заговору против президента Беларуси Александра Лукашенко. 
Вчера, 19:5388
Материалы дела о взрыве на складе боеприпасов во Врбетице рассекретит Чехия
Премьер-министр Чехии Андрей Бабиш пообещал рассекретить материалы о произошедшем в 2014 году взрыве на складе боеприпасов в деревне Врбетице, из-за которого вчера страна решила выслать 18 российских дипломатов посольства РФ в Праге.
Вчера, 18:06105