Не рви, не продавай, не купуй. Через які квіти можна потрапити на лаву підсудних?

Не рви, не продавай, не купуй. Через які квіти можна потрапити на лаву підсудних?
Перші дні весни. На дворі досі відчутні зимові настрої, але дихається бадьоріше і вільніше. Ще трішки, ще зовсім трішечки і сонячні промені зроблять свою справу – прокинуться первоцвіти, за ними дерева, інші трави і наповнять землю найрізноманітнішими барвами та ароматами
Отьмарює ці теплі думки лише одне – мільйони червонокнижних квітів ризикують знову опинитися на придорожніх прилавках, міських ринках, зупинках громадського транспорту, переходах, тощо.
Так стається щороку, і жодні норми закону, рейди правоохоронців та акції екологів, не здатні завадити винищенню рослин, які опинилися на межі зникнення через людську безвідповідальність.
Зірвані первоцвіти. Чому це – трагедія?
Здавалося б, це мало бути відомо ще зі школи, але чому зірвані первоцвіти – така трагедія, у багатьох виникає питання досі. Навіть при згадці про Червону книгу. Тому пояснимо суть проблеми інакше:
Первоцвіти – рід багаторічних і однорічних рослин, що починають своє цвітіння ранньою весною, відразу після того, як розтануть сніги.
Вони створені не просто милувати око яскравими кольорами, доки усі інші трави сплять, а приваблюють комашню, яка також прокидається у цей час, і має виконати ряд важливих функцій, як от лікування дерев чи запилення сільськогосподарських культур.
Коли хтось хоче зірвати квітку, то обирає найкращу, а значить — здорову. Суцвіття, що залишаються, не можуть сформувати недеформоване, стійке до хвороб і шкідників насіння.
До того ж, при цьому пошкоджується і сама цибулина: утворюється своєрідна рана, туди потрапляють бактерії.
Новини за темою: Зубр, горностай, тюлень-монах: Топ-15 тварин, які знаходяться на межі зникнення або вже зникли в Україні
Це призводить до того, що щороку в нашій країні знищується близько 20 млн підсніжників, пролісків та інших сортів первоцвітів. Так, якось первоцвітів може зовсім не залишитися, комахам не буде чим поживитися, страждатимуть дерева і сільськогосподарські культури і, врешті, ми, люди, не отримаємо урожаю.
Від проліска до конвалії: Які первоцвіти під загрозою
За даними Міністерства екології та природних ресурсів, наразі щовесни в Україні найбільше страждають сім видів первоцвітів:
Підсніжник звичайний

Багаторічна цибулинна рослина. Зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних лісостепових районах. Цвіте у березні-квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима). Дуже цінний, препарати, виготовлені із цибулини підсніжника, використовуються при лікуванні невритів, радикулітів, тощо. Занесений до Червоної книги України у 2009 році.
Проліска дволиста

Декоративна, медоносна і лікарська рослина. Має сечогінні, відкашлюванні, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. Росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках, у лісостепових районах та на Поліссі. Цвіте у березні-квітні. Визнана такою, що потребує дбайливого використання та охорони.
Шафран Гейфелів (крокус)

Багаторічна декоративна культура. Зростає у горах Карпат, іноді зустрічається на Прикарпатті та заході Поділля. Цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг. Занесена до Червоної книги України у статусі "Неоцінена".
Білоцвіт весняний

Багаторічна декоративна рослина. Поширена на Закарпатті, частково – в Карпатах та Львівській області. Цвіте ранньою весною. Вважається рідкісним видом флори України, внесена до Червоної книги.
Сон розкритий (сон-трава)
 
Багаторічна декоративна та лікарська рослина. Росте у лісах, зустрічається на Поділлі та у східних районах України. Цвіте у квітні-травні. Занесена до Червоної книги.
Брандушка різнобарвна

Багаторічна декоративна культура. Зустрічається по всій території України, найчастіше у степових і лісостепових зонах Лівобережжя. Квітне в лютому-квітні. Охороняється законом, як рослина, що зникає.
Еритроній собачий зуб

Багаторічна трав'яниста і цибулинна рослина. Росте переважно в широколистяних лісах, заростях чагарників у Карпатах і на Прикарпатті, нещодавно була виявлена у Житомирській області. Цвіте в березні-квітні. Винищується через свої декоративні властивості, занесена до Червоної книги.
Конвалія

Багаторічна лікарська, ефіроолійна, отруйна і декоративна рослина. Поширена у мішаних лісах майже по всій Україні, крім півдня степу і високогір'я Карпат. Цвіте з кінця весни до середини літа. У зв'язку з хижацькою заготівлею на букети потребує охорони.
Попередження або штраф: Як карають за шкоду первоцвітам
За незаконний збір, збут та купівлю первоцвітів, занесених до державної Червоної книги, статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн з конфіскацією рослини.
При цьому аналогічні дії, вчинені щодо першоцвітів, які зростали в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн з конфіскацією рослини.          
Також варто зауважити, що за один екземпляр червонокнижної культури передбачена компенсація за її знищення, наприклад: підсніжники - від 49 до 62 грн у залежності від виду, шафрани (крокуси), сон-трава –  від 37 до 62 грн у залежності від виду.
Щоб запобігти винищенню первоцвітів, щовесни правоохоронці проводять рейди поблизу місць їхнього ймовірного збору і у місцях реалізації. Так, протягом останнього року українські суди винесли близько 200 "квіткових" вироків, де в тому числі фігурують і покупці червонокнижних рослин. Але цього замало.
Не рви, не продавай, не купуй: Що може врятувати первоцвіти
У природоохоронному комітеті Верховної Ради наразі, на жаль, немає законопроектів про врегулювання питання з винищенням первоцвітів.
"Для коригування законодавства так, щоб воно влаштовувало дачників, які вирощують первоцвіти на продаж, ініціатив немає. Також немає підстав виключати з Червоної книги первоцвіти через їхню нечисленність", – констатував "Сегодня" секретар комітету Остап Єднак.
Це означає, що первоцвіти може врятувати лише відповідальне населення. Для цього варто запам’ятати лише шість речей:
  • Рвати підсніжники, проліски, крокуси, сон-траву, тощо – не можна у жодному випадку;
  • Продаж первоцвітів – порушення закону;
  • Купуючи червонокнижні квіти, ви стаєте співучасником злочину;
  • Побачили, що хтось збирає чи продає первоцвіти, звертайтеся до поліції;
  • Подарували первоцвіт – зробіть зауваження.
  • Хочете помилуватися весняними квітами, відвідайте найближчий парк чи ліс, зробіть фото.

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2021-10-15
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Как правильно выбирать колеса для тележки
В разнообразии современных колес для тележек очень просто растеряться. А ведь правильный выбор весьма важен. Если установить первые попавшиеся колесные опоры, можно не только вывести оборудование из строя, но и причинить вред тому.
Вчера, 20:22117
Кому нужна система учета рабочего времени и как ее использовать
Может ли современная компания обойтись без тайм-трекера? Это в достаточной степени риторический вопрос, поскольку обойтись можно без всего, только чего это будет стоить?
13-окт-2021, 13:40353
Посудомоечная машина – техника, которая сделает быт комфортнее
Кухня, оборудованная самыми необходимыми бытовыми приборами, является мечтой каждой домохозяйки. Именно они позволяют легко и быстро творить кулинарные шедевры и поддерживать помещение в чистоте.
13-окт-2021, 13:29192
Платный надежный хостинг для продвижения в сети
Чтобы обеспечить бесперебойную работу сайта, необходимо заказать надежный хостинг.
12-окт-2021, 16:17245
АКБ на айфон 8
У каждого владельца гаджета рано или поздно возникал вопрос “А не пора ли менять батарею?” И если вы еще на распутьи, то статья ниже специально для вас.
12-окт-2021, 13:23236
Какой блендер купить: сравнение трех популярных разновидностей
Утренний кофе можно заменить на бодрящий смузи из блендера, и организм скажет спасибо. Альтернатива надоевшим обычным супам — крем-супы и супы-пюре. У домашнего зефира вкус ярче и насыщеннее, а состав полезнее, чем у магазинного. Объединяет все эти лакомства способ приготовления.
12-окт-2021, 11:19288

События

Статистика COVID-19 в Украине по состоянию на утро 16 октября 2021
16 октября (по состоянию на 9:00) в Украине   2 623 882 лабораторно подтвержденных случаев COVID-19, из них 60 414 летальных, 2 322 456 пациентов выздоровело.
Сегодня, 09:1951
Почему за два года за незаконную добычу янтаря в Украине никого не посадили
При Порошенко незаконная добыча янтаря превратилась в хорошо налаженный промысел, в котором участвовали десятки тысяч людей в Волынской, Ровенской и Житомирских областях.
Вчера, 19:28456
Первой в Украине перешла в красную зону карантина Херсонская область
Сегодня, 15 октября, Херсонская область перешла в "красную" зону карантина.
Вчера, 17:35148
В Токио мужчина напал с ножом на людей возле банкомата и ранил двоих человек
В столице Японии - Токио произошло чрезвычайное происшествие. Вооруженный ножом мужчина напал на людей на железнодорожной станции Уэно.
Вчера, 17:31120
Ляшко назвал единственный способ как проехать в поезде или автобусе пассажиру без прививки от Covid-19
С 21 октября у невакцинированных от COVID-19 останется единственный способ воспользоваться межобластным автобусом или поездом - предъявить ПЦР-тест, действующий 72 часа.
Вчера, 17:26201
В России заявили, что о новом контракте на транзит газа с Украиной говорить рано
Вице-премьер России Александр Новак заявил, что долгосрочный транзитный контракт РФ с Украиной будет действовать еще три с половиной года.
Вчера, 14:08158