Конституційний суд скасував електронне декларування громадських активістів

Конституційний суд скасував електронне декларування громадських активістів
Конституційний суд України оприлюднив рішення про скасування електронного декларування громадських активістів. Про це свідчить інформація на сайті суду
Зокрема, цим рішенням суд визнав не відповідними Конституції України (є неконституційними), положення пункту 5 частини першої статті 3, абзацу третього частини третьої статті 45 закону №1700, пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" закону №1975.
Зокрема, КСУ вважає, що держава зобов'язана здійснювати контроль за діяльністю громадських об'єднань з метою забезпечення дотримання ними і їх членами відповідних норм законодавства України, однак такий контроль не повинен бути надмірним і перешкоджати законній діяльності цих об'єднань і реалізації громадянами їх конституційного права (стаття 36 Конституції України).
В документі сказано, що системний аналіз пункту 5 частини першої статті 3 Закону №1700 свідчить, що його дія поширюється на осіб, не наділених публічними владними повноваженнями, здійснюють діяльність у сфері запобігання і протидії корупції не за рахунок коштів державного бюджету України або місцевих бюджетів, а фінансування (оплата) їх робіт, послуг здійснюється за рахунок певних програм (проектів), технічної або іншої, в тому числі безповоротної допомоги.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що декларування активістами своїх доходів не забезпечує справедливий баланс між інтересами осіб, що здійснюють таким чином своє право на свободу суспільної діяльності, та інтересами національної безпеки та громадського порядку, потребами захисту прав і свобод інших людей. Такі положення закону дозволяють надмірне втручання в особисте і сімейне життя громадських активістів.
"Положення пункту 5 частини першої статті 3 Закону №1700" про фінансовий контроль держави за діяльністю громадських об'єднань та осіб, які здійснюють заходи щодо запобігання і протидії корупції в Україні, обмежують гарантовану Конституцією України свободу політичної та громадської діяльності. Вони можуть використовуватися для переслідування фізичних осіб, які здійснюють антикорупційну діяльність, зокрема відкриття виробництв з метою залучення цих осіб до юридичної відповідальності за неподання, несвоєчасне подання декларації, зазначення в цій декларації завідомо неправдивих відомостей", - роз'яснює КСУ.
Конституційний суд у рішенні звертає увагу на те, що заходи фінконтролю за діяльністю об'єднань громадян та їх членів, які не здійснюють публічних владних повноважень або не фінансуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, не можуть бути надмірними і непропорційно обмежують свободу політичної та громадської діяльності, нівелюють сутність права громадян на свободу об'єднань.
"Оспорювані положення законів №1700 і №1975 визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Рішення Конституційного суду України є обов'язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене", - вказується в повідомленні.
Нагадаємо, раніше Верховна Рада прийняла закон "Про запобігання корупції" з нормою, яка зобов'язувала подавати електронні декларації військовослужбовців. Через деякий час з'явилася ініціатива вилучити цю норму. При доопрацюванні до другого читання нардеп від НФ Тетяна Чорновол подала поправку про обов'язкове декларування майна представниками громадських організацій. Документ прийняли з урахуванням цієї поправки.
До 1 квітня 2018 року представники громадських організацій, які борються з корупцією, повинні були заповнити електронні декларації. За те, що документ не був поданий, передбачена кримінальна відповідальність.
Міжнародні партнери неодноразово відзначали неприйнятність цієї норми.

 

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2020-11-25
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Ремонт электропроводки автомобиля
Если вы являетесь счастливым обладателем автомобиля, то это означает, что ежедневно вы используете не просто средство для передвижения, а сложный механизм, в котором есть множество различных приборов, требующих электричество.
Вчера, 23:0446
Zdravo-kids.info: энциклопедия заботливых родителей
Семьи, имеющие маленьких детей, всегда должны быть на чеку, ведь простуда, ГРВИ и другие недуги – довольно частое явление, особенно в осенне-зимний период. «Предупрежден – значит вооружен», - именно так гласит народная мудрость, с которой трудно поспорить.
Вчера, 23:0152
6 советов и рекомендаций, которые помогут вашему бизнесу сэкономить на канцелярских принадлежностях
Если вы владеете или управляете бизнесом, то знаете, насколько дорогими могут быть канцелярские товары. Даже в наше digital-изированное время всем компаниям нужны ручки, скрепки, бумага, папки и многое другое, чтобы каждый сотрудник мог работать продуктивно. 
Вчера, 20:2855
Нужны пластиковые окна? «Винмарко» - лучший производитель
На смену традиционным деревянным окнам постепенно пришли пластиковые, имеющие целый ряд важных преимуществ, среди которых, наверное, самым главным можно назвать высокий уровень энергоэффективности. В условиях постоянных скачков цен на газ и электричество.
Вчера, 15:3376
Стеклянные фасады - преимущества светопропускания
Современная архитектура: стеклянные фасады. Преимущества конструкций из стекла для производительности и самочувствия.
Вчера, 07:5187
Преимущества печати на холсте
Предлагая бесконечный выбор настенного оформления, техника печати на холсте – уникальный способ сделать ваши любимые фотографии эффектнее. По сравнению с традиционным глянцевым использованием фотоснимков, напечатанные на холсте, имеют преимущество, особенно когда речь идет о цене, качестве и
24-ноя-2020, 21:16108

События

Дело против Зеленского проиграл окончательно мэр Черкасс
Апелляционный суд Киева отклонил жалобу мэра Черкасс Анатолия Бондаренко на решение Печерского райсуда столицы по иску против президента Владимира Зеленского.
Вчера, 22:5948
Прогноз на декабрь дал Укргидрометцентр
В первый зимний месяц на почти всей территории Украины образуется снежный покров.
Вчера, 21:2654
Жесткий карантин без предупреждения Кабмин обещает не вводить
Кабинет министров Украины не будет вводить жесткий карантин на новогодние праздники без предупреждения.
Вчера, 21:1365
Почти 40 человек погибли в ДТП автобуса и грузовика в Бразилии
В бразильском штате Сан-Паулу произошла масштабная авария на дороге, жертвами которое стали не менее 37 человек.
Вчера, 21:0055
В госизмене СБУ разоблачила командира подразделения Нацгвардии
Контрразведка Службы безопасности Украины разоблачила командира одного из подразделений Национальной гвардии в государственной измене.
Вчера, 20:2467
Кто может не пристегиваться в автомобиле объяснили в Нацполиции
Национальная полиция Украины объяснила новые правила дорожного движения.
Вчера, 18:1172