ТОП-7 найунікальніших споруд зі всього Закарпаття – в Ужгороді

ТОП-7 найунікальніших споруд зі всього Закарпаття – в Ужгороді

Доторкнутися до цілісності закарпатської культури, її автентичності та неповторності можна на п’яти з половиною гектарах Ужгорода.
Закарпатський музей народної архітектури та побуту почав свою історію ще в 1965 році. Скансен складається з архітектурних пам’яток старовинного закарпатського села і демонструє колишній побут та народне мистецтво. Кожна із забудов варта того, щоб до неї навідатися, проте є і кращі з кращих. Про найбільшу гордість музею розповів завідувач відділення експозиції Василь Коцан.

 Хата із села Стеблівка Хустського районупобудована у другій половині XIX століття. Цікава тим, що вона єдина в музеї – дводільна.

Традиційні закарпатські хати мали три приміщення: це вхідна частина – сіни, житлова кімната і підсобне приміщення – комора.

Тут же спочатку була житлова кімната з коморою, пізніше в коморі прорубали вікна, щоб і в ній можна було жити.

Так робили, коли господар хати женив сина чи віддавав дочку заміж: молодим намагалися вділити окрему кімнату. Дводільна система була характерною для всього Закарпаття, але найбільше збереглася на півдні Хустського і Тячівського районів.

Ліжко зазвичай ставили у найтеплішій частині хати – до глухої стіни за піччю. Ліжка з високими ніжками були поширеними на всій території Закарпаття. На них не лише спали дорослі та діти: взимку під ліжко запускали кіз, собак. Під ними також зберігали продукти.

На відміну від інших долинянських хат, хата зі Стеблівки має піч, дим із якої виводиться на горище через спеціально прибудовану цівку, а на даху є отвір-димник.

Біля хати є стара пасіка. Там – два види стародавніх вуликів: дуплянка, видовбана із суцільного дерева, та вулик, збитий із окремих дощечок, так званих клепок. Коли добували мед, бджолина сім’я повністю руйнувалася, і на наступний рік треба було заманювати новий рій, а це було непросто. Лише у 1814 році відомий український бджоляр Петро Прокопович винайшов звичайний рамковий вулик.

Хата із села Рекіти Міжгірського району представляє бойківську етнографічну групу. Традиційно такі хати були курними, тобто отоплювалися по-чорному: велика глинобитна піч, без пристіжку, через який виводився би дим на горище чи в сіни.

Усі курні хати мають значно вищі стелі та низькі меблі, бо дим піднімається догори. В жилому приміщенні не побачимо народного одягу, вишитих рушників і скатертин: там вони задимлювалися. Одяг та іншу тканину зберігали на грядці – полиці, яку вішали в коморі вздовж глухої стіни.

Тут збережене й архаїчне ліжко – лежанка, одна частина якої прикріплена до припічка, а інша входить у зруб. Оскільки ця хата з гірського району, майже весь посуд та інвентар у ній – дерев’яні. Їх робили в основному з липи, верби, осики – м’якого матеріалу.

Хата з села Гусне Великоберезнянського району – це «довга хижа», характерна для лемків, де під одним спільним дахом – і жилі приміщення, і господарські.

Лемки були найменшою за чисельністю групою на Закарпатті. Вони населяли правий берег Ужа у Великоберезнянському районі, а також три села в Перечинському районі – Зарічево, Дубриничі і Новоселиця. Довжина їх забудов була 15-20 метрів.

В хаті експонуються знаряддя ткацького ремесла, показаний весь процес: від обробки сировини до готового виробу. Цікавим елементом інтер’єру є великі масивні грядки над стелею, де сушили дрова, трави, лікарські рослини.

Біля хати – рупа. Це свого роду пивниця – підвал, в якому зберігали продукти. В основі вона має триметрову яму, обмуровану камінням. У ній ховали картоплю і буряк на зиму, могли засипати сухим листям, утеплювати гноєм, щоб захистити від холоду. І досі у багатьох селах Великоберезнянського району збереглися такі погреби-рупи.

Хата з присілка Кевелів селища Ясіня є прикладом гуцульської архітектури, демонструючи один із найархаїчніших типів забудови – не тільки в Україні, а й взагалі у Східній Європі. Побудована в середині XVIII століття.

Можна звернути увагу на вхід: невеликі двері, високий поріг. По-перше, така система зберігала в хаті тепло. По-друге, щоб зайти до хати, треба було схилити голову, аби не вдаритися, а тим самим кланялися господареві хати.

Унікальності інтер’єру додає стіл архаїчного типу – із довбанками. У самому столі – заглибини, які використовували замість тарілок. Кожна з них має невеликий отвір, який затикався дерев’яним кілочком. Під стіл ставили корито, куди стікали недоїдки для худоби.

Хата із села Вишково Хустського району є прикладом забудови закарпатських угорців. Це єдиний будинок в музеї, який має погріб-пивницю. На вікнах – занавіски, встановлені ґрати, бо це хата заможного селянина. Вишково на той час було так званим коронним містом, на рівні з Мукачевом, Ужгородом, Хустом, Севлюшем, і мало право на самоуправління.

Досить різниться розмір і розміщення меблів у парадній кімнаті. Світлиця є найбільш просторою. Стіни прикрашені не тільки керамічними і фаянсовими тарілками, а й фарфоровими.

Уже є дзеркало, кімнатний годинник і шафа для зберігання одягу, чого не було в жодній із інших хат. На подвір’ї стоїть піч для сушіння фруктів, над нею – настил із плетеного вербового або ліщинового пруття.

Михайлівська церква із села Шелестово Мукачівського району збудована в 1777 році. Вона поєднує два архітектурні стилі. Передня частина, притвор (так званий «бабинець») із 19-метровою вежею, побудовані в стилі бароко. Центральна частина, нава, і вівтарна частина – у більш ранньому шатровому стилі.

Притвір називається бабинцем, бо до 30-40 років XX століття тут в основному стояли жінки, яких не пускали в наву. Тут зберігається і клепач – пристрій, який використовували на великодні свята замість дзвонів.

Зараз церква діє, тут відбуваються богослужіння – кожної неділі та на великі свята, обряди вінчання, хрестин.

Школа із села Синевирська Поляна Міжгірського району перероблена зі звичайної хати у 1883 році. Найбільшу кімнату віддали під клас, є невеличка вчительська, де жив дяк, і комора без вікон, яку вчитель часто використовував для покарання нечемних дітей.

Поділу на класи не було: всі вчилися разом, менші сиділи на перших партах, старші – позаду. В такій школі могло вчитися до 15 дітей.

В кожній парті є невеличкий отвір для чорнильниці, писали пером на папері, а також на спеціальних грифельних дошках.

Загалом у музеї архітектури і побуту – більше 15 тисяч експонатів. Стандартна екскурсія триває годину, але насправді історій про усі старі садиби, кузню, школу та церкву вистачить на декілька днів.

Статья была интересной?
Поделитесь публикацией со своими друзьями!
 

Новости по теме

Последние новости

Вчера, 2022-01-16
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 30 дней со дня публикации.

Новости ТОП-7

Досуг

Основные технические параметры фрезерных станков
Профессиональное оборудование является важнейшей составляющей любого производственного процесса. Особенно это касается фрезерных станков, использующихся для изготовления целого ряда деталей и прочих изделий.
Вчера, 14:19130
Таможенный брокер  – гарантия быстрого таможенного оформления грузов
Для ввоза приобретенного или вывоза произведенного товара предприниматель должен «задекларировать» его на таможне. Если нет желания или времени заниматься оформлением, то можно воспользоваться услугами посредника – таможенный брокер в Киеве все сделает сам.
15-янв-2022, 14:35142
Огляд новинок посадкової картоплі
Картопля – найпоширеніший овоч, широко відомий своєю універсальністю. Він незамінний у складі різноманітних страв – супів, гарнірів, салатів та снеків. І цілком справедливо картопля вважається другим хлібом.
15-янв-2022, 14:32134
Как выбрать телевизор для просмотра футбола
Каждый год наполнен множеством интересных мировых футбольных событий. Для любителей данной игры очень важно наблюдать за матчем с эффектом присутствия.
14-янв-2022, 16:25299
Как выбрать декоративную косметику для лица
Вопрос выбора косметики важен для каждой женщины. При этом для проблемной кожи подбор значительно усложняется. Необходимо выбрать особый подход, актуальный именно для вас. Например, кожа, которая склонна к угревой сыпи, нуждается в специальных средствах.
14-янв-2022, 15:20286
Смартфоны от Sony: качество и производительность от японского бренда
Сегодня смартфон от Sony означает одно — отличные мультимедийные возможности.
13-янв-2022, 17:04345

События

Бывший президент Польши Валенса заявил, что жена тратит больше, чем его пенсия
Бывший президент Польши и лауреат Нобелевской премии Лех Валенса пожаловался на то, что его разорила пандемия COVID-19.
Вчера, 20:02120
На протест против требований талибов о ношении хиджаба вышли женщины в Кабуле
В Афганистане на улицы Кабула снова вышли женщины в знак протеста против требований о ношении хиджаба.
Вчера, 20:00112
Сколько военных и гражданских погибли во время беспорядков сообщила полиция Алматы
В Алмате в ходе беспорядков погибли 149 гражданских лиц и 11 силовиков. Участники массовых беспорядков захватили 1347 единиц оружия, правоохранители расследуют 405 уголовных дел.
Вчера, 19:55111
Как простой заправщик из райцентра стал угрозой конституционному строю
29 декабря Роменский суд Сумской области вынес приговор местному жителю, оператору заправочной станции Юрию К. за лайк картинки в "Одноклассниках".
Вчера, 17:44142
Завтра утром во время прибытия Порошенко ГБР проведет брифинг по "угольному" делу против него
В понедельник на 09:30, то есть во время анонсированного прибытия Порошенко в Киев, ГБР объявила проведение брифинга, посвященного теме "угольного дела", по которому экс-президент как раз и обвиняется.
Вчера, 17:33144
О переезде в Киев из-за проблем с КГБ в Беларуси заявил Стендап-комик Слава Комиссаренко
Белорусский стендап-комик Слава Комиссаренко признался, что переехал в Киев и в последнее время живет здесь - из-за проблем с белорусским КГБ.
Вчера, 14:17132